Novalja a okolí

Apartmány Novalja

Ubytování Novalja, ostrov Pag, Chorvatsko

Apartmány v Novalji

NovaljaLetovisko Novalja, nejnavštěvovanější rekreační oblast na ostrově Pag. Ubytování zajišťujeme v apartmánech v Novalji ve vile Mako, která je vzdálená 80 m od pláže a 10 minut chůze do centra města, kde naleznete kavárničky, restaurace, obchůdky, pro děti parky a další atrakce. Promenáda se stánky se suvenýry, zmrzlinou, palačinkami aj.

 

Novalja je v poslední době stále více vyhledávanou přímořskou destinací především mladými lidmi. Přezdívá se jí Ibiza Jadranu pro její noční život. Nachází se zde mnoho diskoték a různých nočních podniků, hlavně na pláži Zrče od města vzdálené asi 4 km. Novalja také nabízí velké kulturní vyžití, přes sezónu jsou zde pořádány různé koncerty lidové i populární hudby, zábavní programy aj.

 

Nezapomenutelné jsou v Novalji západy slunce na otevřeném moři při procházkách po pobřeží. Město vybudovalo na pobřeží hezkou promenádu, v mnoha restauracích můžete vyzkoušet chorvatské rybí speciality a výborně upravené plody moře.

Výletí lodí NovaljaVýlety lodí

Majitelé výletních lodí nabízejí v přístavu lodní výlety na okolní ostrovy - Rab, Lošinj, Olib a Silba. Přímo na lodích se pořádjí fishpikniky , kdy se můžete okoupat v krásných zátokách a kapitán lodi Vám zatím připraví přímo na palubě čerstvě ulovené grilované ryby.

Pláže

V okolí Novalji jsou překrásné oblázkové i písečné pláže. Ve městě jsou pláže spíše kamenité. Na východní straně města se nachází pláž Babe. V zátoce města je písčitooblázková pláž, která se však nevyrovná plážím Zrče (nabízí krásný pohled na pevninu a vrcholky velebitských hor), Caska, Planjka, Čista plaža a další…

Ostrov Pag

Ostrov Pag - apartmány NovaljaOstrov Pag je nejzápadnějším ostrovem Zadarské riviéry a je známý jako ostrov soli a krajky. Je pro něj specifické mimořádně členité pobřeží, unikátní krajina vápencových skal, mnoho oblázkových i písečných pláží a křišťálově čisté moře. Je ostrovem soli, protože již první osadníci budovali odpařovací jámy na získávání mořské soli a tento způsob si zde získal svoji tradici. Krajka z Pagu je známá svoji dokonalou propracovaností.

 

Spojení na ostrov Pag zajišťuje trajekt z Prizni (na pevnině) do Žigljenu (ostrov).

S pevninou je ostrov spojen také Pašskim mostem.

Město Novalja

Novalja je původně starořímské přístavní město, jeho založení se datuje začátkem prvního století našeho letopočtu. Z původního římského města se však mnoho nedochovalo, nyní je město tvořeno převážně novostavbami. Jednou z největších zajímavostí je antický podzemní vodovod. Byl vystavěný v 1. století našeho letopočtu, v době Římanů, proto ho místní obyvatelé nazývají Italova díra. Podzemní vodovod je vytesán v kameni a je dlouhý 1042 m. Sloužil k napájení města pitnou vodou, potřebám keramických dílen, barvíren a zásobování lodí. Koncem Antiky ztratil svoji funkci a nevědělo se o něm až do 19. století. Začátkem 20. století byl opět používán. Dnes slouží jako turistická atrakce a je zpřístupněno pouze 150 metrů vodovodu.

Olivový háj a LunOlivový háj a Lun

Olivový háj je jeden z nejkrásnějších a nejpestřejších koutů ostrova Pag. Roste zde 80 000 olivových stromů z nichž 1 500 je divých. Stromy jsou vysoké 5 až 8 metrů a široké 20 až 80 centimetrů. Tato plocha divých oliv má rozlohu 23,6 ha, je jedinou tohoto druhu na Jadranu a má velkou botanickou a estetickou hodnotu. Díky svému charakteru byl tento háj vyhlášen botanickou rezervací a od roku 1963 se stal národním parkem.

 

Městečko Lun je nejzápadněji položená obec na ostrově. Protože leží v přírodní rezervaci je zde zakázáno stavět další domy a uchovává si tak stále svoji krásu, čisté moře a pláže.

Pažský trojúhelník

Pašský trojúhelníkPažský trojúhelník je velkolepou zajímavostí na tomto ostrově, ale protože je těžko přístupný a cesta je náročná, nepořádají se v našem penzionu na něj žádné výlety.

 

Pažský trojúhelník se nachází v blízkosti vrchu Tusto čelo na ostrovu Pag a je nebývalou záhadou v kategorii UFO. Tvoří ho hornina, která byla roztavena vysokou teplotou, ve tvaru pravidelného trojúhelníku. Tato záhada doposud nebyla nijak vysvětlena a na ostrově se traduje, že zde v pradávné době přistáli mimozemšťané, aby se setkali s místními obyvateli.

Město PagMěsto Pag

Pag je město na stejnojmenném ostrově. Je to turistické, kulturní a správní středisko z 15. století, dílo renesančního stavitele Juraje Dalmatince, je jedním z mála dobře zachovalých středověkých měst. Cenné kulturní památky jsou: župní kostel Sv. Marie na hlavním náměstí, Kula Skrivant, hradby a Knížecí palác.