Poplatky za dálnici v Chorvatsku

Apartmány Novalja

Ubytování Novalja, ostrov Pag, Chorvatsko

Přehled poplatků na placených úsecích chorvatských komunikací

aktualizace 29.4.2014, opravené ceníky HAC a ARZ

 

V Chorvatské republice se mýtné - dálniční poplatek platí podle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla.

 

Mýtné se může platit v hotovosti, a to i v zahraničních měnách podle úředního kurzovního lístku, platného pro den platby mýtného. Na mýtnicích se může platit platebními kartami American Express, Diners, Master Card, Maestro, Visa.

 

Dalším způsobem je bezkontaktní elektronický systém placení mýtného pomocí elektronického přístroje - krabičky ENC (Elektronička naplata cestarine), který lze koupit u společnosti Chorvatské dálnice (Hrvatske autoceste - HAC) pro všechny skupiny vozidel, tedy IA, I, II, III a IV. Sleva na mýtném je 21,74 % oproti běžnému mýtnému. ENC přístroj se může využívat pro více vozidel stejné skupiny - je tedy přenosný. Přístroj zakoupený u HAC lze využívat na dálnicích "Zagreb - Split - Ploče", "Zagreb - Rijeka", "Bregana - Zagreb-Lipovac", autocesta "Beli Manastir - Osijek - Svilaj", "Zagreb - Varaždin - Goričan", "Most na ostrov Krk" (Krčki most), "Rupa - Rijeka" a na Istrijském ypsilonu (Istarski ipsilon), kde je však nutná registrace u společnosti Bina Istra. Nedá se použít na dálnici "Macelj - Zagreb". Lze koupit i balíčky, které obsahují přístroj plus určitý kredit. Podrobnější informace najdete v článku: Elektronický systém placení mýtného v Chorvatsku - ENC.

 

Na dálnicích v Chorvatské republice se používá dvojího způsobu placení mýtného, a to tzv. způsobu otevřeného a způsobu uzavřeného.

 

Na silničních objektech jako je most nebo tunel a na kratších úsecích dálnice se používá otevřený způsob placení. Při tomto způsobu je mýtnice, kde se silniční poplatek platí, současně vstupní i výstupní, takže se mýtné platí ihned, a to podle typu vozidla.

 

Na dálnicích s větším počtem nájezdů a výjezdů (exitů) je zaveden uzavřený způsob placení. Řidič dostane při vjezdu na dálnici kartu, na jejímž podkladě pak při opouštění dálnice zaplatí mýtné.

 

dalnice-cele

Kategorie vozidel
IA Motocykly, trojkolky a čtyřkolky
I Motorová vozidla se dvěma nápravami o výšce do 1,9 m
II a) Motorová vozidla se dvěma nápravami vyšší než 1,9 m, jejichž největší přípustná hmotnost nepřesahuje 3500 kg.
b) Motorová vozidla se dvěma nápravami o výšce do 1,9 m, která táhnou přípojné vozidlo (přívěs), bez ohledu na počet náprav a výšku přípojného vozidla.
III a) Motorová vozidla se dvěma nebo třemi nápravami s největší přípustnou hmotností přes 3500 kg.
b) Motorová vozidla se dvěma nápravami s největší přípustnou hmotností přes 3500 kg, která táhnou připojné vozidlo s jednou nápravou.
c) Motorová vozidla ze skupiny IIa), která táhnou přípojné vozidlo, bez ohledu na počet náprav přípojného vozidla.
IV a) Motorová vozidla se čtyřmi nebo více nápravami s největší přípustnou hmotností přes 3500 kg.
b) Motorová vozidla se dvěma nápravami s největší přípustnou hmotností přes 3500 kg, která táhnou připojné vozidlo se dvěma nebo třemi nápravami.
c) Motorová vozidla se třemi nápravami s největší přípustnou hmotností přes 3500 kg, která táhnou připojné vozidlo bez ohledu na počet náprav přípojného vozidla.